Започна новото издание на кампанията „Българските посланици на културата“, съобщават инициаторите от Българското национално радио (БНР).
Дарин Ламбрев и Филип Ангелов са лауреатите на четвъртия национален конкурс за млади инструменталисти „Кантус фирмус“.
Голямата награда е солово участие в концерт с оркестър „Кантус фирмус“ през следващия сезон, припомнят организаторите.
Изпълненията са оценявани от жури в състав – проф. Людмил Ангелов (пиано), проф. д-р Илия Чернаев (пиано), Мила Георгиева (цигулка), проф. д-р Огнян Константинов (виола) и доц. д-р Атанас Кръстев (виолончело).
Младите музиканти се състезават в категориите „Пиано“, „Струнни инструменти“ и „Камерни ансамбли“. Призовите места в третата възрастова група (до 25 години) са за цигуларката Елизабет Гекова от НМУ „Любомир Пипков“ – София („Струнни инструменти“) и пианистите А
Изложбата „Петьофи обикаля света“ гостува в Регионален исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян, съобщи Анна Болгурова - музеен педагог и екскурзовод. Експозицията е изготвена по поръчка на Министерството на външните работи и външноикономическите отношения на Унгария, с подкрепата на Литературен музей „Петьофи”. Тя ще гостува в Смолян до 30 септември 2024 г.
Изображенията от изложбата „Петьофи обикаля света“ са придружени с текстове, които обясняват ключови моменти от делото и живота на легендарния поет и революционер.
Анна Болгурова посочи, че Шандор Петьофи, за своите 26 години живот, написва близо 1000 стихотворения. Той се превръща в централна фигура на унгарската идеология в европейската революционна вълна като поет, поставил лозунга за граждански свободи и национално самоопределение на знамето на революцията от 1848 г., в борбата за свобода служи на родината си
Премиера на светлинния спектакъл „Нишката“ на „Жар театър“ ще се състои на 16 ноември в парка пред НДК, на алеята при войнишкия паметник до лятно кино „Кабана“.
Събитието се посвещава на 50-годишнината на Дом на културата „Средец“ и на 30 годишния юбилей на театъра, съобщават организаторите.
По думите им „Нишката“ е авторски площаден светлинен спектакъл - размисъл за борбата на личността за отстояването на своята индивидуалност и сила и осъзнаването на взаимната свързаност и обусловеност на всичко в човешки и космически план.
„Личността може да сияе, да разгърне и реализира своите сили и същност единствено когато е постигнала вътрешна свобода, живеейки в хармония със себе си и с Космоса. С личната си воля, борбеност и избори в своя живот, индивидуалн
Преразглеждането на изворите помага да видим, че десетилетия наред цар Иван Шишман е един от най-непокорните владетели спрямо събитията около османското завоевание. Това каза историкът д-р Делян Русев тази вечер в Регионалния исторически музей в София, под куполите на „Ларгото".
Лекцията му с дискусия на тема „Цар Иван Шишман и османското завоевание: нови извори и тълкувания“ е част от историческа лектория „Академичен месец и ½“.
„Основният въпрос, който днес разглеждам, е кога Иван Шишман става османски васал. Кога приема върховната власт на тогавашния османски владетел Мурад Първи (1326-1389), без да бъдат все още завладени българските земи на Търновското царство“, каза д-р Делян Русев.
Той отбеляза, че представя нови свои интерпретации и извори, които са свързани с управлението на един от последните бълг
Режисьорът Кенет Брана започва снимките на новия си филм The Last Disturbance of Madeline Hynde (“Последното объркване на Маделин Хайнд“), съобщи „Скрийн дейли“.
В главната роля във филма, определян от продуцентите си като „съвременен психологически трилър“, е британската актриса Джоди Комър. Освен нея участват още Патриша Аркет, Майкъл Шийн, Том Бейтман, Вики Макклър.
Освен режисьор, Брана е и сценарист на филма. Сюжетът все още не се разкрива пред широката публика. Продукцията е с независимо финансиране – освен Кенет Брана продуценти са още Тамар Томас, Лора Бъруик и Бека Ковачик, работили по филма „Белфаст“, както и Матю Дженкинс, продуцирал „Смърт край Нил“ и „Убийството в Ориент експрес“ на Брана, Ашли Фокс и Джони Паризо от компанията Maximum Effort.
Актрисата Джоди Комър наскоро приключи снимките на „28 години по-късно“ с режисьор Дани Бойл.
Проектът започва през 2021 г. и се фокусира върху постиженията на изтъкнати писатели, поети, драматурзи, художници, актьори, певци, композитори, кинодейци и представители на танцовото изкуство, които с творчество си са надскочили границата на страната и са я направили разпознаваема в световното културно пространство.
Целта на кампанията е да укрепва българската културна идентичност, като представя през цялата следваща година постиженията на отличените творци пред българите в страната и в чужбина, уточняват от БНР.
До 25 ноември всеки може да изпрати номинация с името на твореца и кратка аргументация. Жури ще избере дванайсет финалисти, чиито имена ще бъдат обявени на тържествена церемония.
С рязане на лента, шампанско, музика и поставяне на нови къщички за птици официално бе представен пред обществеността жилищен блок в бургаския квартал "Възраждане", чиято фасада е преобразена с графити, дело на художника Иван Янков - Esteo.
Инициативата "Изкуство за изкуство" е подкрепена от Сдружение "Посока Бургас". Преди година то организира благотворителна групова изложба "Еклектика" и с набраните от нея средства подпомага обновяването на стени и градски пространства с помощта на графити изкуство.
Това е вторият подобен блок, който се преобразява от артиста с помощта на сдружението в рамките на само два месеца. Първият, който се намира в непосредствена близост, бе представен в средата на юни отново с официално откриване с гости и музика.
"Това е изключително централен булевард. Именно това е и една от причините да изберем тези локации. Тук в
Парижката катедрала "Нотр Дам" ще бъде достъпна за посетители от 8 декември тази година, но само с предварителни резервации, групите ще трябва да почакат до февруари следващата година, съобщи АФП, като се позова на интервю на мениджъра за връзки с обществеността на катедралата пред местно издание.
Първата служба за откриване на реконструираната катедрала е насрочена за 7 декември, а на следващата сутрин ще бъде отслужена първата празнична литургия в храма-шедьовър на готическото изкуство, поразен от пожар на 15 април 2019 г.
От 8 декември катедралата ще е отворена за всички индивидуални посетители, каза Сибил Белами-Браун. Входът "ще е безплатен, разбира се", с изключение на музея в катедралата, който е със специален статут. Посещенията обаче ще трябва да бъдат запазени на уебсайт. "Резервацията ще е лесна, достъпна два дни предварително и ще гарантира точен час на вли
Плевенска филхармония и екипът на Хилда Казасян ще представят на 14 ноември в Народно читалище "Градище" в Своге концерт-спектакъла "Световното кино в музика", съобщиха от екипа на певицата, която е и инициатор и продуцент на проекта.
След успеха на програмата "Да послушаме кино", включваща едни от най-популярните теми от български филми, която препълни големите сцени в България и грабна приза "Кристална лира" за върхови постижения в областта на българското музикално изкуство, екипът на Казасян продължи своя проект с музика от световното кино. Програмата "Световното кино в музика" включва мелодии от знакови кино-ленти: "Имало едно време в Америка", "Кръстникът", "Убий Бил", "Кабаре", "Флашданс", "Хубава жена", филмите на Чарли Чаплин ("Модерни времена") и др.
На сцената в Своге освен Плевенска филхармония под диригентството на Борислав Йоцов и солистите Хи
На официална церемония в Самоков бяха връчени наградите от провелия през седмицата Единадесети национален театрален фестивал на любителските театри „Театър без граници“ в салона на читалище-паметник „Отец Паисий-1859“.
На сцената бяха председателят на културната институция Стоян Пашов, кметът на община Самоков инж. Ангел Джоргов и журито в състав Богдана Костуркова, Иван Танев и Станислав Пищалов.
Отличилите се състави обяви Стоян Пашов.
Голямата награда за цялостно представяне на името на Отец Паисий получи постановката „Глас народен“ по Бранислав Нушич. Режисьор е Николай Гундеров, а трупата е от град Козлодуй.
Специалната награда на Община Самоков получи постановката „Черна комедия“ по Питър Шафър на трупата от Панагюрище.
Наградата за млади надежди бе присъдена на
Темата за войната и изкуството е акцент във временната изложба „В сянката на войната“, която която Националният военноисторически музей показва. Експозицията е разположена на първия етаж на музея и ще остане там до края на януари 2025 г., информират от екипа.
В изложбата са представени произведения на български художници класици като Александър Мутафов, Борис Денев, Владимир Димитров – Майстора, Георги Машев, Иван Вълчанов, Константин Щъркелов, Никола Кожухаров, Никола Танев, Райко Алексиев и Стоян Райнов.
„Техните творби са наситени с болката и раните от войната, те са зов за мир и любов към и между хората. Те казват „Не“ на войната по различни начини. Тази изложба показва един от тях. Творбите в нея не представят военни сцени и герои, а красотата на природата и живота като антипод на войната, като извисяващ се глас срещу болката, р